NC-8 C-øst 26.-27. februar 2005

Av turneringsleder Tom Antonsen

 

Da vi i Halden ikke lenger har noen skikkelig biljardsalong må vi trekke over fjorden for å arrangere turneringer. 

I Sandefjord har de en flott salong med 8 Søren Søgaard bord, og her er det bare vist velvilje når vi har spurt om å få flytte turneringer hit.  En stor takk rettes til Bjørnar for lån av salong!

En stor takk også til Færder Biljardklubbs leder Ronny Hansen som alltid stiller opp og hjelper til.  Fredag hadde han ikke bedre å finne på enn å håndpolere alle kulesettene alene!  For en mann!! J

Denne gangen var det hele 38 spillere som fant veien til Sandefjord.  Meget bra oppmøte altså, og en klar framgang fra sist, da det bare var 27 deltakere.

Grenland Biljardklubb utmerket seg med å stille 13 spillere!  Ellers var klubbene Færder (6), Arendal (5), Strømmen (4), Oslo (3), Gjøvik (3), Torshov (2) og Oslo Biljard1 (2) representert.

Arrangørklubben Halden BK klarte ikke stille med en eneste stakkar til denne turneringen!  Da er det bra at klubbens turneringsleder bor på rette sida av fjorden, for den er det jaggu vanskelig å komme seg over…

Det innledende spillet bestod av 8 puljer hvorav 6 var fem-manns og 2 fire-manns.

Det er tydelig at det drar seg til på sammenlagtlistene mot slutten, for hele 10 av de 11 øverste på rankingen stilte til start.

Distansen ble satt til 5, noe som etter hvert skulle vise seg å være nok da enkelte konsentrerte mest om ”safe”-spill istedenfor å putte kuler.  (Safe står i anførselstegn med vilje.)

 

To fra hver pulje skulle videre til 16 manns dobbeltcup.

 

 

 

 

Slik så puljespillet ut:

 

Flere av de som var seedet gikk ikke videre fra puljespillet:

 

2.seedete G.S. Plassen (Gjøvik) fikk skikkelig bank av Færders lovende juniorspiller, Kim Rune Føynum, og var ute.

3.seedete Bjerke (Grenland) røk på score for Sondre Ulvær (Grenland).

4.seedete Ingvorsen (Færder) stod og trippet i håp om at Stein Unsgård (Strømmen) skulle gi fra seg et par partier til i siste kamp i pulja….men neida.

Og den 8. seedete J.M. Almli vant ingen kamper i sin pulje.

 

 

 

Lørdag ble det spilt to runder på vinnersiden og èn på tapersiden i 16 manns dobbeltcup.

De som gikk videre møttes slik i dobbeltcupen:

 

Eikeland – Ulvær                               7 – 3

Brobakken – Grimsen                       7 – 2

E.Olsen – Føynum                              7 – 4

M.Eliseussen – Nael                         5 – 7

Pho – Amir Abbas Bagharzadeh       4 – 7

Harby – Unsgård                                7 – 4

Knutsen – E.Bakken Olsen               3 – 7

E.Helgesen – Maraas                        7 – 3

 

2. runde vinnerside:

Eikeland – Brobakken                       7 – 2

E.Olsen – Nael                                   7 – 4

A.A.Bagharzadeh – Harby                7 – 6

E.Bakken Olsen – E.Helgesen         5 – 7

 

Tapersiden:

M.Eliseussen – Føynum                    6 – 7

Grimsen – Ulvær                                6 – 7

Maraas – Knutsen                             7 – 6

Unsgård – Pho                                    2 – 7

 

 

 

Og søndagen ble slik:

 

2. runde tapersiden:

Føynum – E.Bakken Olsen               5 – 7

Ulvær – Harby                                   4 – 7

Maraas – Nael                                   7 – 5

Brobakken – Pho                               7 – 6

 

3. runde vinnerside:

Eikeland – E.Olsen                            1 – 7

A.A.Bagharzadeh – E.Helgesen        6 – 7

 

Her hadde Amir og Erlend minst 3 forsøk hver på matchballen, før Amir skulle putte den enkelt 20 cmrett frem. Den trillet dessverre bare 19 cm…. Straffespark uten keeper til Erlend.

Amir Abbas etter bommen på matchballen mot Erlend Helgesen

 

3. runde taperside:

E.Bakken Olsen – Harby                  7 – 1

Maraas – Brobakken                        7 – 1

 

 

4. runde taperside:

E.Bakken Olsen – Eikeland              6 – 7

Maraas – A.A.Bagharzadeh  4 – 7

 

4. runde vinnerside:

E.Olsen – E.Helgesen                        1 – 7

 

5. runde taperside:

Eikeland – A.A.Bagharzadeh            7 – 4

 

6. runde taperside:

Eikeland – E.Olsen                            7 – 2

 

Finale

E.Helgesen – Eikeland                      8 – 9

 

 

Det ble altså Grenland mot Grenland i finalen.

 

Erlend hadde tilsynelatende full kontroll fra start.  Jarle slamret til stadighet på 7 eller 8 og gjorde det lett for Erlend.  9er i brekk til 4 – 1 gjorde ikke saken noe bedre.  Så kom en nokså jevn periode der de fulgte hverandre til 8 – 5.  Så snudde det seg helt.  Nå var det Erlend som slamret 8ere i fleng og det stod plutselig 8 – 8.  En stund så det ut som reneste safekonkurransen, for uansett om spillerne prøvde på det eller ikke, så var resultatet mørkt legg til motstander etter nesten hvert støt. Det rekordstore publikumet (hele 13 personer) lot seg også rive med, og klappet og heiet anført av ”Glørstad wannabe”, Ronny ”polèrmester” Hansen.  I siste parti slamret Erlend en relativt enkel 8er og det var ingen sak for Jarle å putte den i hull med perfekt legg på 9.  Gratulerer!

 

 

 

 

Medaljevinnerne:

Fra venstre: Erlend Helgesen (sølv), Jarle Eikeland (gull), Espen Olsen (bronse)

 

 

 

 

Dette gir denne resultatlisten:

 

1. 

1059 

Jarle Eikeland

Grenland

50

2. 

1060 

Erlend Helgesen

Grenland

45

3. 

580 

Espen Olsen

Færder

41

4. 

2521 

Amir Abbas Bagherzadeh

Strømmen

37

5. 

1418 

Espen Bakken Olsen

Grenland

34

6. 

2496 

Kjartan Maraas

Torshov

33

7. 

2275 

Lars Harby

OsloBiljard1

32

8. 

1585 

Bjørn Brobakken

Grenland

31

9. 

2565 

Chairat Pho

Grenland

28

10. 

2462 

Ahmad Farzam Nael

Oslo

27

11. 

2520 

Kim Rune Føynum

Færder

26

12. 

1776 

Sondre Ulvær

Grenland

25

13. 

2468 

Morten Eliseussen

Grenland

22

14. 

2267 

Tom Knutsen

Arendal

21

15. 

187 

Roy Grimsen

Torshov

20

16. 

2451 

Stein Unsgård

Strømmen

19

17. 

2268 

Henning Ingvorsen

Færder

17

18. 

2407 

Christian Laland

Oslo

16

19. 

2579 

Petter Ødegård

Strømmen

15

20. 

334 

Tor Einar Bjerke

Grenland

14

21. 

2584 

Jørn Horntvedt

Færder

13

22. 

2563 

Hans Petter Nomme

Grenland

12

23. 

1626 

Geir Ståle Plassen

Gjøvik

11

24. 

2307 

Kent-Ivan Danielsen

Arendal

10

25. 

2315 

Knut Håkon Helgesen

Grenland

8

26. 

2470 

Rune Eriksen

Strømmen

7

27. 

2582 

Ali Karim Algassi

Arendal

6

  

2317 

Arne Moe-Gumø

OsloBiljard1

6

29. 

2511 

Kristian Eliseussen

Grenland

4

30. 

2485 

Stein Roar Øvstås

Gjøvik

3

31. 

2155 

Arild Kråkvik

Oslo

2

32. 

2583 

Lars Horntvedt

Færder

1

33. 

1858 

John Martin Almli

Grenland

 

34. 

2607 

Frank Daniel Danielsen

Arendal

 

35. 

2453 

Bjørn M. Johansen

Grenland

 

  

2266 

Helge Walheim

Gjøvik

 

37. 

2585 

Trond Haugen

Arendal

 

38. 

2606 

Rune Kihl

Færder